Jakie śruby i nakrętki wybrać do kosiarki bijakowej?

kosiarka

Niezwykle istotnym elementem niemal każdej kosiarki bijakowej są śruby używane do montażu części roboczych, bez względu na to czy wiszą na nich bijaki, noże czy szekle. Tak jak same maszyny tak też śruby używane do mocowania bijaków występują w różnych rozmiarach. Poczynając od rozmiaru M8 aż do M20.

W głównej mierze zależy to od tego, z jakim przeznaczeniem została skonstruowana kosiarka. Przy lekkich głowicach koszących, które mają zastosowanie na przykład przy koszeniu pasów zieleni przy drogach, znajdziemy często lekkie bijaki, które są montowane na śruby M10 czy M12. Mulczery – kosiarki bijakowe używane w rolnictwie to druga strona medalu. Tam ze względu na zastosowanie dużo cięższych i większych bijaków i noży stosuje się większą średnicę śrub.

Na co zwrócić uwagę przy doborze śrub mocujących bijaki w kosiarce bijakowej?

Przede wszystkim należy pamiętać o fakcie, że nie do każdego bijaka pasuje tylko jedna śruba. Na przykład w jednej maszynie bijak RM-30 może być montowany za pomocą śruby M16 z łbem na klucz 24mm, a w innej też będzie to śruba M16 ale z powiększonym łbem na klucz 27mm. Innym czynnikiem wpływającym na dobór śrub jest grubość mocowań. Wiele modeli bijaków ma zastosowanie u kilku producentów maszyn. Ale mogą mieć one różnej grubości mocowania, co wpłynie na długość trzpienia śruby mocującej. UWAGA: Długość śruby z łbem sześciokątnym mierzymy bez łba.

Czy trzeba za każdym razem wymieniać śruby z bijakami?

Nie, nie trzeba. Natomiast przy każdej wymianie bijaków należy skontrolować stan śruby. Jeśli jest ona mocno wytarta w miejscu pracy bijaka, wówczas ze względów bezpieczeństwa i należytego serwisowania wymaga ona wymiany na nową. W praktyce przyjmuje się, że jedna śruba wystarczy na 2-3 wymian bijaków. Warto natomiast przy każdej wymianie bijaków zmienić nakrętki. Zaleca się stosowanie nakrętek samohamownych. Wówczas nie jest konieczne zakładanie podkładek sprężystych. Nakrętki samohamowne występują najczęściej jako standardowe z pierścieniem nylonowym lub bardziej specjalistyczne – jednolite, znane także pod nazwą nakrętki z gwintem odkształconym. Wówczas to gwint o specjalnym kształcie zapobiega odkręcaniu.

Przy zakupie śrub należy zwrócić szczególną uwagę na ich klasę wytrzymałości. Wyróżniamy 10 podstawowych klas wytrzymałości: 3.6; 4.6; 4.8; 5.6; 5.8; 6.8; 8.8; 9.8; 10.9; 12.9.  Oznaczenia wybite są na łebkach śruby. Klasami 4.6; 4.8; 5.6; 5.8; 6.8 oznaczone są śruby zwykłe, natomiast identyfikacja 8.8, 10.9 świadczy o wysokiej wytrzymałości elementów. Im wyższe oznaczenie, tym większa wytrzymałość śruby. W praktyce oznacza to również, że im twardsza stal, z której wykonana jest śruba, tym jest mniej elastyczna, czyli bardziej krucha. Producenci kosiarek bijakowych tak jak i my zalecamy stosowanie śrub kl. 10.9. Pozwala to na optymalne użytkowanie pod kątem wytrzymałości połączenia śruby z mocowaniem na wale i jej maksymalnie wydłużonej żywotności.

Służymy pomocą w doborze odpowiedniej śruby i zachęcamy do sprawdzenia oferty w naszym sklepie internetowym: https://bijaki.pl/pl/18-sruby-i-nakretki

Wróć do bloga