Jak przebiega wymiana noży w kosiarce bijakowej?

mulczer

W przypadku konieczności skoszenia terenów zielonych, nieużytków celem przygotowania ich do kolejnych prac np. zasiewu gruntu, czy też zahamowania wzrostu roślin na “dzikich łąkach” i tym samym niedopuszczenia do rozsiania się chwastów używa się specjalnego rodzaju kosiarek bijakowych. Jak i kiedy wymieniać w nich ostrza?

Czy warto posiadać kosiarkę bijakową?

Do prac związanych z tzw. sianokosami używane są kosiarki bijakowe oraz rotacyjne. Każde z nich ma na celu ułatwienie pracy rolnikom w obszarze likwidacji wysokich traw na dużym areale w maksymalnie krótkim czasie. Kosiarki rotacyjne sprawdzają się do koszenia traw wysokich bez jej rozdrabniania. Cięcie odbywa się przy pomocy ostrego noża bijakowego poruszanego ruchem obrotowym wokół własnej osi. Urządzenia koszące bijakowe są odmianą wspomnianych maszyn. Używana jest do koszenia nieużytków, poboczy dróg — tnąc, jednocześnie rozdrabniają trawę.

Jak wymienić ostrza w kosiarce bijakowej?

W wyniku intensywnej pracy części ruchome kosiarki zużywają się i wymagają okresowej wymiany, zwłaszcza jeśli chodzi o noże tnące. Wymiana noży powinna odbywać się regularnie, zgodnie z zaleceniami producenta. Celem zachowania odpowiedniej jakości prowadzonych prac noże powinny być utrzymywane w dobrym stanie. Możliwe jest to dzięki pilnowaniu wymian bijaków, najlepiej  parami, tak, żeby po przeciwnych stronach obwodu wału znajdowała się możliwie zbliżona masa, co znacznie zmniejszy obciążenia osiowe i promieniowe łożysk. Im warunki pracy są trudniejsze, teren bardziej wymagający, tym częstsza powinna być ocena stanu noży bijakowych.

Wróć do bloga